Czy podoba Ci się nasz DPS?
ŚDS zaprasza!

Może TY lub ktoś bliski potrzebuje pomocy! Przeczytaj o nas, przyjedź lub zadzwoń:
 (014) 679 - 45 - 05.

e-mail:  sdsnowodworze@op.pl

 

My pomożemy!

AKTUALNIE BRAK WOLNYCH  MIEJSC!

 

O nas w Biuletynie Informacji Publicznej


A A A

  

Spełniamy już wszystkie normy

 - W ostatnich latach samorząd powiatu tarnowskiego sporo zainwestował w Domy Pomocy Społecznej. Placówki są już dostosowane do norm i standardów krajowych i unijnych?

- W zasadzie tak. Ale nim o tym powiem, to przypomnę, że kiedy przed 10 laty powstały samorządy powiatowe w Polsce i w ramach ustaw kompetencyjnych przypisano im Domy Pomocy Społecznej, byliśmy przerażeni. Stan wyposażenia technicznego, stan obiektów był naprawdę bardzo zły. W tym czasie w sześć obiektów, które podlegają pod zarząd powiatu zainwestowaliśmy kilka milionów złotych. Wygląd DPS-ów i ich wyposażenie zmieniły się nie do poznania. W pierwszej kolejności udało się dokończyć budowę Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu. To jedna z najbardziej funkcjonalnych i najnowocześniejszych tego typu placówek w województwie małopolskim. Przez kilka lat prowadziliśmy prace w: Sieradzy, Wietrzychowicach, Karwodrzy. W tym roku skoncentrowaliśmy siły i środki na DPS w Stróżach. Pozostanie nam tylko remont DPS-u w Rzuchowej. W zasadzie spełniamy wszystkie standardy. Nasze obiekty dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, zamontowaliśmy windy, podjazdy, zmodernizowane łazienki pozwalają na to, że mogą z nich skorzystać osoby na wózkach inwalidzkich. Innym zagadnieniem są sprawy związane z zapewnieniem odpowiedniej rehabilitacji. Mamy doskonale przygotowaną kadrę, szkopuł w tym, że zgodnie z normami, w niektórych placówkach mieszka za dużo pensjonariuszy, na jednego pracownika opieki ciągle przypada więcej osób, niż to wynika z norm. Co oczywiście nie wpływa w żaden sposób na jakość pracy i opieki nad podopiecznymi Domów Pomocy Społecznej.

 - W kilku obiektach zastosował powiat nowatorskie metody ogrzewania. Wykorzystywana jest biomasa. Opłaca się to?

 - Zdecydowanie tak. Najlepszym tego przykładem jest Dom Pomocy Społecznej w Sieradzy. Przy okazji nie ma problemu z zagospodarowaniem wyciętych przy drogach powiatowych drzew i krzewów - samosiejek. Oczywiście udział w projekcie pozwolił na wygenerowanie pozabudżetowych środków na remonty, termomodernizację, wymianę okien i drzwi. Gdyby nie uczestnictwo w projekcie, to remonty trzeba byłoby wykonać z własnych środków. W tym roku prowadzimy prace w Stróżach. Mamy na ten cel pół miliona złotych. W zasadzie jeden z dwóch obiektów znajdujących się w tej miejscowości zostanie gruntownie przebudowany. Drobny remont czeka nas jeszcze w Wietrzychowicach. Tam musimy wyremontować kuchnie i wymienić część instalacji CO. Natomiast nad Rzuchową trzeba się zastanowić. Niewykluczone, że uda się nam pozyskać pieniądze na remont budynku z dotacji pozabudżetowych. DPS mieści się bowiem w dworku, może Ministerstwo Kultury nam pomoże? Zobaczymy.

 - Wydatki na działalność DPS-ów stanowią ogromną część budżetu powiatu...

 - To jest około 12 milionów złotych rocznie. Warto przy tej okazji dodać, że w podległych nam placówkach pracuje ponad 400 osób. W przypadku Stróż, Wietrzychowic, Karwodrzy czy Sieradzy Domy Pomocy Społecznej to jedne z większych zakładów pracy w gminach, w których leżą. To ma istotne znaczenie dla tamtejszych, lokalnych społeczności. Dlatego utrzymanie DPS-ów i ich rozwój jest ważny także z tego punktu widzenia. Powiat nie zasypia gruszek w popiele i wierzę, że w ciągu najbliższych dwóch lat będziemy już w stu procentach spełniali wszystkie normy.

 - DPS-y organizują wiele imprez integracyjnych. Warto?

  - To element terapii i rehabilitacji. Dlatego tego typu działania mają ogromne znaczenie. Dzięki udziałowi w tego typu przedsięwzięciach mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej czują się potrzebni, realizują się. Stąd zarząd powiatu, na miarę swoich możliwości, wspiera tego typu akcje, jak chociażby ta, którą organizuje Dom Pomocy Społecznej w Nowodworzu.

Komentarze