Czy podoba Ci się nasz DPS?
ŚDS zaprasza!

Może TY lub ktoś bliski potrzebuje pomocy! Przeczytaj o nas, przyjedź lub zadzwoń:
 (014) 679 - 45 - 05.

e-mail:  sdsnowodworze@op.pl

 

My pomożemy!

AKTUALNIE BRAK WOLNYCH  MIEJSC!

 

O nas w Biuletynie Informacji Publicznej


A A A

"Przeciw stygmatyzacji..." - realizacja projektu

Realizacja projektu „Przeciw Stygmatyzacji” w miesiącu wrześniu

Bardzo wiele atrakcji czekało na uczestników projektu „Przeciw stygmatyzacji – integracja społeczna i zawodowa osób z zaburzeniami psychicznymi metodą Coachingu Społecznego” współfinansowanego ze środków PO FIO podczas wrześniowej realizacji zadań. Bardzo wysoka frekwencja na zajęciach teoretycznych jak i praktycznych, wielkie zaangażowanie w realizację Krótkoterminowych Prób Pracy, owocny wyjazd uczestników do Krakowa – to wszystko złożyło się na to, iż uznajemy wrześniową realizację zadań projektowych za szczególnie udane. Ale po kolei.

Warsztaty teoretyczne z zakresu treningu społecznego dotyczyły tematycznie głównie skutecznej komunikacji. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości trenera uczestnicy projektu w dostępny i bardzo ciekawy sposób przyswoili wiedzę z trudnego i ważnego tematu, jakim jest komunikacja. Podobnie na zajęciach praktycznych treningu ekonomicznego. Zajęcia przeprowadzane w formie zabaw sytuacyjnych, symulacji, bezpośrednio angażujące do działań i aktywności z pewnością przyniosą wiele korzyści uczestnikom projektu. Podczas zajęć praktycznych trenowano umiejętności zdobyte na zajęciach teoretycznych. Ciekawie zorganizowane wyjścia do Środowiskowego Domu Samopomocy, Sądu Rejonowego czy tarnowskiego MPK przyniosły uczestnikom projektu wiele korzyści i rozwinięcia swoich praktycznych umiejętności w dziedzinie integracji społecznej i treningu ekonomicznego. Krótkoterminowe Próby Pracy w miesiącu wrześniu zaliczyła kolejna grupa uczestników projektu „Przeciw stygmatyzacji”. Dzięki uprzejmości firm Copytec, Flor-Tar oraz Żużlowej Spółce Akcyjnej Unia Tarnów nasi uczestniczy mogli poczuć się przez pięć godzin jak pełnoprawni pracownicy tych przedsiębiorstw. Duże zaangażowanie w pracę, pochwały od zarządzających przedsiębiorstwami a nawet propozycje ewentualnego zatrudnienia naszych BO sprawiły, że widzimy wielką potrzebę i sens tego typu działań wpływających tak dobrze na integrację zawodową osób niepełnosprawnych. Dodatkowo miło nam poinformować, iż kolejne firmy zgodziły się przyjąć naszych uczestników na KPP. Szczegóły podamy w kolejnej relacji z realizacji projektu. W dn. 9 września odbył się wyjazd uczestników projektu „Przeciw stygmatyzacji” do Krakowa, celem zwiedzenia przedsiębiorstwa socjalnego „Zielony Dół”, w którym pracują właśnie osoby z zaburzeniami psychicznymi. Była to w zasadzie ostatnia szansa zwiedzenia tego wzorowego ośrodka spółdzielczości socjalnej, gdyż w wyniku nieodpowiedzialnej decyzji Wojewody ośrodek „Zielony Dół” od października przestaje istnieć i działać w aktualnej formie i miejscu. Mimo tych kłopotów, pani Teresa Misina - kierownik „Zielonego Dołu” przyjęła nas bardzo serdecznie. Uczestnicy projektu poza zwiedzaniem ośrodka mogli wysłuchać też prelekcji na temat historii i działalności „Zielonego Dołu”. Myślimy, że przykład ośrodka i osób tam pracujących przekonały uczestników naszego projektu do tej formy zatrudnienia osób niepełnosprawnych, i że ta wizyta studyjna zaprocentuje w przyszłości założeniem spółdzielni socjalnej w której znaleźliby zatrudnienie nasi podopieczni. Dzięki operatywności naszych uczestników projektu, którzy przy pomocy trenerów na zajęciach teoretycznych napisali pisemne prośby, udało się uzyskać darmowe wstępy do krakowskiego Ogrodu Zoologicznego oraz do Muzeum Fabryka Schindlera. Pobyt zakończony został doskonałym obiadem który uczestnicy projektu zjedli na krakowskim rynku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wrześniowej realizacji projektu „Przeciw stygmatyzacji”. Większość fotografii tradycyjnie wykonali sami uczestnicy. Do zobaczenia na październikowych zajęciach!